Jak vyzrát na tvrdou vodu

by:
>Tags :
Category :Nezařazené

Českou republiku lze rozdělit podle mnoha hledisek geografických, přírodovědných, společenských i právních, ale také dle tvrdosti pitné vody ve vodovodním řadu. Zatímco jakost vody v závislosti na obsahu nežádoucích látek se v naší zemi řadí ke světové špičce, tvrdost v různých regionech kolísá podle obsahu minerálních látek v ní rozpuštěných. Příkladem může být kohoutková voda čerpaná na Opavsku, Bruntálsku a Rýmařovsku, zásobená Slezskou Hartou a Kružberkem, kde je velmi měkká horská, a naopak na Mělnicku a Kladensku byste zaznamenali opačný extrém – vodu mimořádně tvrdou.
šplouchání vody.jpg
Obecně je tvrdost definována množstvím vápenitých a hořečnatých solí. Oba prvky jsou pro náš organismus prospěšné, pochopitelně v určité přijatelné koncentraci, naopak velmi měkká voda není pro kuchyňské účely příliš vhodná.

Kdy je tvrdost žádoucí, a kdy ne

Tato vlastnost životodárné tekutiny je však nežádoucím prvkem při provozu domácích spotřebičů. Jistě dobře znáte usazeniny ve varné konvici, uvnitř pračky a na stěnách bojlerů. Nevýhodou také je, že tvrdost má nepříznivý vliv na účinek pracích a čisticích prostředků. Poměrně snadno lze vypozorovat snížení životnosti oděvů praných v tvrdé vodě ve srovnání s tou měkkou.
buben pračky.jpg

Převaření

Převařování je jedním ze způsobů, jak tekutinu změkčit . Je to však jen dočasné řešení, neboť se tím zkracuje životnost nádobí a zároveň se tímto procesem ztrácí i některé živiny, které náš organismus potřebuje.

Jedlá soda

Tento způsob se využíval především v době po druhé světové válce, podobný princip byl však znám již ve starověkém Řecku, tehdy hospodyně přidávaly do vody dřevěný popel z ohnišť. Dnes postačí do deseti litrů tekutiny přidat dvě čajové lžičky sody a nechat ji působit několik hodin, než se vytvoří na dně usazenina. Změkčená voda se pak slévá, přičemž kal obsahuje vysrážené především vápenité soli.

Změkčovadla na bázi solí

V současné době nejčastěji využívaný způsob změkčování, jež známe např. z myček nádobí a automatických praček. Jsou to tabletky, které pracují na podobné bázi jako jedlá soda.

Filtrační konvice

Ty se používají v domácnostech, aktivní látkou je uhlíkový filtr, kde se zachytí většina minerálních látek. Životnost patrony je závislá na hodnotě tvrdosti, většinou to bývá zhruba 1 měsíc.