Moderní inspirace pro originální zahradní architekturu

by:
>Tags :
Category :Zahrada a dům

Gabiony jsou současným trendem při stavbě oplocení. Lidé se nechali inspirovat technickým použitím drátěných košů. Ty se začaly využívat při výstavbě nových silnic, kde se začaly objevovat jako robustní stěny v místech, kde bylo třeba zpevnit část strmého svahu v blízkosti silnice. Tyto koše jsou celé vyplněné kamením a uzavřené ze všech stran. V zahradní architektuře potom přichází i jiné varianty a koše se třeba nevyplňují celé, nebo se používají místo drcených kamenů oblázky.
Gabionové ploty s kamenivem zaručují majiteli naprosté soukromí, dobře izolují hluk, nezadržují vodu, takže nepotřebují drenáž, a mají dlouhou životnost bez údržby.
drcené žulové kameny
Podle způsobu plnění je dělíme na sypané a skládané.  Sypané jsou tvořeny volně nasypaným drobnějším kamením, skládané jsou finančně náročnější, protože jde o ruční práci, kdy se do košů vkládají ručně jednotlivé větší kameny postupně po obvodu koše, než se celý zaplní. Takové stavební prvky jsou potom výrazně pevnější například pro stavbu vysoké opěrné zdi a podle způsobu povrchové úpravy drátů vydrží 30-60 let.
Kromě bezpečného oplocení a opěrných zdí, se tyto koše používají i při tvorbě terasovitých zahrad, pokud je potřeba srovnat terén kolem domu, aby šel lépe využívat. Gabiony lze použít i jako dělící prvky, když chceme oddělit například kus zahrady, kde je zahradní posezení a potřebujeme vytvořit prostor s požadavkem na soukromí.
Gabionový plot
Nádherně působí v zahradě v blízkosti domu, v okolí okrasných rybníčků a zahradních pěšin gabionové květináče a truhlíky, kdy je doprostřed koše umístěna prostorná nádoba osázená květinami nebo zajímavým stromkem.
Koše se dají využít například i pro uložení dřeva u zahradního posezení. Pro zjemnění vzhledu se můžou ploty z gabionových kvádrů kombinovat se dřevem, kdy se z drátěných košů udělá například jen spodní část a sloupky a dřevo se použije na výplně mezi sloupky.