Není půjčka jako půjčka, aneb jak nevěřit mýtům

by:
>Tags :
Category :Finance

Každý s nás se může jednoho dne dostat do situace, kdy bude muset sáhnout po půjčce.  Tuto situaci většinou konzultujeme se svými blízkými, kteří nás však mohou uvést v omyl, protože věří zrovna jednomu z mýtů, které kolem půjček kolují.  Následující přehled by vám měl pomoci, jak se nenechat vyvést z rovnováhy a mít vše pod kontrolou. 
Mýtus první: Vyberu si půjčku podle výše úroku
Zde nehraje hlavní roli výše úroku, ale hodnota RPSN (roční procentní sazba nákladů). RPSN udává všechny poplatky za úvěr (správa úvěru, uzavření smlouvy za poplatky, atd.). RPSN je v procentech, což dovoluje srovnání s dalšími úvěrovými produkty.
 hořící stovka
Mýtus druhý: Vysoký úrok na již uzavřené smlouvě je neměnitelný
Jeden z dalších omylů. Vše je možno vyřešit refinancováním úvěru. Tímto krokem převedete váš úvěr k jinému finančnímu subjektu, který má výhodnější podmínky.
 cizí bankovky
Mýtus třetí: poradny pro dlužníky jsou drahé
Radu co s vaší problémovou půjčkou dostanete ve speciálních centrech zaměřených na tuto skupinu zcela zdarma. Například to poskytuje organizace Člověk v tísni. Jestli se někde setkáte s poplatky za tuto službu, tak se raději otočte a běžte hledat pomoc jinam.
 
Mýtus čtvrtý: při problémech se splácením na daný termín vám finanční instituce nepomohou
Nejlepším řešením je, okamžité sdělení této situace poskytovali úvěru. Nejenže ušetříte na poplatcích za rozesílání upomínek, dokonce budete mít šanci dostat splátkový kalendář nebo úpravu termínu splacení dluhu.
 
 
Mýtus pátý: osobní bankrot znamená ztrátu dosavadního životního standartu
Osobní bankrot se vyhlašuje v případě, když už ostatní snahy o splacení selhaly. Záznam o osobním bankrotu není možno smazat a je doživotní. To ale neznamená, že po určitém čase, kdy se s toho dostanete, nemůžete začít slušný život.
 
Mýtus šestý: zadlužování je nerozumné
Zaleží na úhlu pohledu. Pokud si například pořídíte věc, na kterou byste neměli, ale ta vám přinese další zisky, tak jste provedli velmi dobré rozhodnutí. Totéž platí pro hypotéky, kdy si budujete své bydlení, a po splacení máte majetek s vysokou hodnotou, který jen tak neztratí na hodnotě. Příkladem špatného zadlužování je například utrácení za drahé dovolené a věci, které nepřinesou ekonomický zisk a jejich hodnota se se stoupajícím časem zmenšuje (koupě drahého auta).