Jaké jsou správné podmínky pro spaní dětí

by:
>Tags :
Category :Nezařazené

Když se dítě narodí, převážnou část dne i noci prospí, nejedná-li se vyloženě o nespavce. Bdělá část dne tvoří pouze hodiny. Následně se situace mění, až bdělost v průběhu dne nad spánkem převažuje. Spánek však nadále zůstává, a to i u nás dospělých, nedílnou součástí našich životů, jelikož jej potřebujeme pro regeneraci našich organismů a také k důležitému odpočinku. Děti, byť jsou ještě malé, vynakládají neskutečné množství energie, a proto jsou rychleji unavené a spánek potřebují o to více.
prázdná postýlka
Je tedy zřejmé, že spánek samotný je velmi důležitý, nicméně nezanedbatelné jsou také podmínky, v nichž probíhá.
Novorozenci spí převážně v dětských postýlkách, moderním trendem je také spaní spolu s rodiči v jedné posteli. Záleží na každém, co mu vyhovuje a také na samotném dítěti, zda je spokojeno a klidně spí. Obecně ať už tak, či tak, je důležité, aby mělo dítě kvalitní matraci, která mu dělá stabilní oporu pro řádný vývoj páteře. Výhodnou je v tomto ohledu spaní v dětské postýlce, kde je dítěti zakoupena matrace přímo pro něj.

Teplota v místnosti, oblečení a přikrytí dítětejsou také důležité. Zejména v prvních měsících jeho života, nesmí být teplota ani příliš vysoká, ani nízká. Jak přehřátí, tak také podchlazení dítěte je velmi nebezpečné. Obecně je doporučováno, aby místnost byla před spaním řádně vyvětrána a teplota v ní se pohybovala okolo 19 stupňů Celsia. Dítě má být také přiměřeně oblečeno a přikryto. Kromě klasických dětských přikrývek lze zvolit u novorozenců zprvu zavinovačku, později například spací pytel.

Ten lze zakoupit v různých tloušťkách a verzích jak pro zimní, tak letní období. Výhodou spacích pytlů je fakt, že se dítě nemůže během spánku odkrýt a nebude mu zima, u nejmenších dětí pak nehrozí, že by se zase nevědomky přikryly peřinou příliš a hrozilo tak nebezpečí udušení. U nejmladších dětí také není vhodné používat pod hlavu polštář, spaní se tedy doporučuje na rovném podkladu a to zejména kvůli správnému vývoji krční páteře.
dětské nožičky
Obléci dítěti stačí jednu vrstvu. Ideální jsou na toto spací overaly. V létě s krátkými rukávy i nohavičkami, v zimě pak dlouhé. Dítě má tedy po celou dobu krytá záda a nic se mu nevyhrnuje a zbytečně netlačí.