Zajímavý projekt ze slovenských hor

by:
>Tags :
Category :Www

Některé internetové projekty si zaslouží podporu veřejnosti. Jedním z nich je projekt zaměřený na sledování přírody a osudu zvířat, která v ní žijí.
Velice zajímavý počin udělali dobrovolníci ze Slovenska, kdy využili své znalosti o části slovenských hor, kde pracují v jednom z chráněných území a založili web pro všechny lidi, kteří se o životě zvířat chtějí dozvědět více. Je to propracovaný způsob, jak ukázat lidem, co se v přírodě děje, když není rušená člověkem. Na základě umístění kamer v místech, kde se volně žijící zvířata zdržují, můžete od svého stolu zažít naprosto neuvěřitelné chvíle dojetí, radosti i smutku.
sova v letu
Celou zimu jsou teď kamery u ptačích krmítek, ale i v této době si můžete v archivu najít, jak se žije medvědům, čápům, orlům či sovám.  Na jaře se zase kamery vrátí na čapí hnízda a podle možností i na jiná místa, která budou vhodná.
Mezi nejlepší nedávné projekty patřilo sledování osudu jednoho čapího hnízda, kde bylo naprosto výjimečně na nátlak veřejnosti zachráněno nejmenší mládě, které se vyklubalo pozdě a nemělo šanci se samo prosadit. Mládě žilo dočasně v záchranné stanici a když bylo dost silné, tak bylo vráceno do hnízda, kde muselo pár dní přetrpět nepříliš dobré zacházení. Pár dní ho dokonce každý den dobrovolníci podporovali krmením, když sourozenci a rodiče trénovali létání. A nakonec to dobře dopadlo a čáp odletěl.
Ale přišly i smutné okamžiky, kdy počasí bylo příčinou úmrtí všech čerstvě narozených mláďat, což se bohužel stává.
Stovky lidí sledovali umělý odchov dvou sov, kterým kuna zabila oba rodiče. Naštěstí už byly schopné samy spolykat stravu, takže týdny jim autoři projektu nosili několikrát denně jídlo. Nechali je v jejich prostředí a jen zabezpečili budku, protože kuna o nich věděla. Nakonec byly přestěhované na jednu půdu, kde trénovaly let a lov živých zvířat a vypuštěny do přírody.
boj čápů o hnízdo
Radost i smutek lidi prožívali společně ve FB skupině, na kterou se dá přejít z webu. Z iniciativy diváků této nádherné podívané, byl založen i účet, kam lze přispívat na podporu vybavení k dalším projektům, protože i když jsou místa umístění kamer nepřístupná a většinou pokud jde o volnou přírodu i utajená, občas někdo drahé vybavení ukradne. Jednou kameru rozbil i medvěd.
Celou tu krásnou podívanou najdete na slovenské doméně kukaj.